Soczewica należy do roślin strączkowych. Jest uprawiana w wielu krajach na świecie. Soczewica czerwona jest najpopularniejsza ze wszystkich rodzajów tej rośliny. Charakteryzuje się intensywnym smakiem.


Soczewica należy do roślin strączkowych. Jest uprawiana w wielu krajach na świecie. W Polsce jest mało rozpowszechniona. Nasiona soczewicy mają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt. Mogą mieć różnorodną barwę. Jest bogactwem wielu składników odżywczych m.in. białko, żelazo oraz błonnik, dlatego jest produktem szeroko wykorzystywanym w gastronomi.

Wyróżnia się kilka rodzajów soczewicy. Największą popularnością cieszy się tzw. soczewica czerwona, soczewica zielona i soczewica żółta. Na półkach sklepowych można również znaleźć soczewicę czarną, koralową oraz pomarańczową. Soczewica przede wszystkim wykorzystywana jest w kuchni ale także w przemyśle, można z niej produkować mąkę.

Soczewica nie powinna być przechowywana dłużej niż rok. Przez ten czas może dojść do wybarwienia koloru,ale to nie wpływa na jej cenne właściwości i smak.

SOCZEWICA CZERWONA jest najpopularniejsza ze wszystkich rodzajów tej rośliny. Charakteryzuje się intensywnym smakiem. Jej przygotowywanie jest bardzo wygodne – nie trzeba jej namaczać, a ziarna szybko się gotują. Idealnie nadaje się do zup kremów, past czy farszu do pierogów.

SPECYFIKACJA SUROWCA
1. NAZWA PRODUKTU Soczewica czerwona
2. KRAJ POCHODZENIA Europa Środkowo-Wschodnia / Azja
3. OPIS PRODUKTU Rozmiar, wielkość jednolita 4-5 mm
4. CECHY
ORGANOLEPTYCZNE
I CHEMICZNE
Właściwości produktu:
4a. Wygląd ziarna Ziarna czyste, całe, zdrowe, dobrze wykształcone, suche bez zanieczyszczeń, nadające się do przetwarzania przemysłowego, pochodzące z ostatnich zbiorów.
4b. Barwa Barwa typowa dla zdrowych ziaren
4c. Zapach Zapach naturalny, swoisty, bez zapachu pleśni, stęchlizny i innych obcych zapachów
4d. Wilgotność – nie więcej niż 14,0 %
5. ZANIECZYSZCZENIA W tym:
5a. Inne rośliny strączkowe ≤ 0,6%
5b. Zboża zawierające gluten ≤0,10%
5c. Ziarna uszkodzone, połamana ≤ 2,5%
5d. Obcy materiał roślinny ≤ 0,5% – ( ≤ 5mm)
6. Zawartość metali ciężkich Produkt musi być zgodny z rozporządzeniem WE / WE 396/2005 i jego późniejszymi zmianami, w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) pestycydów w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
7. Zawartość mykotoksyn Limity zgodne z aktualnymi wymaganiami prawnymi obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej
8. Alergeny Nie zawiera
9. PRODUKT NIE ZOSTAŁ GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANY – NON GMO
10. WARUNKI
PRZECHOWYWANIA
Przechowywanie w pomieszczeniach czystych i suchych, przewiewnych, wolnych od szkodników i obcych zapachów.
11. PRZEZNACZENIE Soczewica przeznaczona jest do obrotu detalicznego i bezpośredniej konsumpcji.
12. DYSTRYBUCJA Środki transportu używane do przewozu fasoli powinny być czyste, suche, wolne od szkodników i obcych zapachów, zabezpieczające towar przed zamoknięciem.